Družba Central European Media Enterprises Ltd. (CME), ki v Sloveniji upravlja s TV programi POP TV, Kanal A, Brio, Oto in Kino, ima novega lastnika, so sporočili na spletni strani družbe. AT&T kot večinski lastnik CME-ja se je strinjal s prodajo družbe povezanemu podjetju skupine PPF Group N.V.
Posel vreden okoli 2.1 milijarde $
V skladu s pogodbo bodo imetniki vseh izdanih navadnih delnic razreda A družbe CME prejeli 4,58 $ na delnico. Ta vrednost predstavlja okoli 32% višjo vrednost pri kateri je kotirala CME-jeva delnica. AT&T bo prejel okoli 1.1 milijadre $ v gotovini, 575 milijonov $ pa kot terjatveno pravico. AT&T je sicer večinski lastnik CME-ja postal leta 2018 po prevzemu Time Warnerja, zdaj WarnerMedia.
Petr Kellner, večinski delničar skupine PPF je ob prevzemu CME-ja povedal:
Nakup sklada CME ter povezanih medijskih podjetji v petih evropskih državah bo dopolnil in še dodatno okrepil naše telekomunikacijske posle v Srednji in Vzhodni Evropi. Želimo si okrepiti naravno povezanost med ustvarjanjem vsebin in njihovo distribucijo, s čimer bomo omogočili nadaljnji razvoj naših telekomunikacijskih in medijskih podjetij. CME je uspešna in dobro vodena organizacija, zato ne nameravamo bistveno posegati v njeno delovanje.
Kaj je kupil PPF?
CME ima v Sloveniji poleg prej omenjenih televizijskih programov v lasti tudi SVoD storitev VOYO ter portal 24ur.com z vsemi podportali. Skupaj pa pod CME sodi 30 televizijskih postaj. Poleg petih slovenskih ima programe še v Bolgariji (bTV, bTV Cinema, bTV Comedy, bTV Action, bTV Lady, in Ring), na Češkem (Nova, Nova 2, Nova Cinema, Nova Sport 1, Nova Sport 2, Nova International, Nova Action in Nova Gold), v Romuniji (PRO TV, PRO 2, PRO X, PRO GOLD, PRO CINEMA, PRO TV International in PRO TV Chisinau) in na Slovaškem (TV Markíza, Markíza International, Doma in Dajto).
PPF potrebuje še odobritev regulatorjev
Kot so sporočili pri CME-ju in je v svoji izjavi objavil tudi AT&T, je za dokončanje prodaje potrebna odobritev s strani regulatorjev in pristojnih organov. Poleg Evropske komisije naj bi za odobritev posla prosili tudi določene nacionalne regulatorje. Zapisali so, da privolitve pričakujejo v drugem četrtletju leta 2020.