5G sevanje mobilnega omrežja je v Sloveniji zadnje čase precej velikokrat na tapeti, pa smo še zelo zelo daleč od lansiranja komercialnega 5G omrežja. Nekaj začasnih tesnih frekvenc je že bilo aktivnih, med operaterji pa 5G omrežje trenutno aktivno testira A1 Slovenija.
5G sevanje v Sloveniji
Da bi pri A1 Slovenija zagotovili čim večjo transparentnost med testiranjem frekvenc, ki bodo po podelitvi s strani AKOS-a, ene tisti, ki se bodo uporabljale za 5G omrežje, so vzpostavili prav poseben portal. A1 5G omrežje testira v BTC-ju na njihovi poslovni stavbi. Poleg te bazne postaje so postavili merilno napravo hrvaških podjetij Končar in Smart Sense, ki natančno nadzira celoten elektromagnetni spekter. Torej imamo poleg sevanja 5G omrežja na voljo tudi elektromagnetno sevanje, ki ga povzročajo LTE, 3G/UMTS, 2G/GSM, DVB-T (digitalna televizija), T-DAB (digitalni radio), FM (analogni radio) in nenazadnje tudi Wi-Fi.
Staro »GSM« omrežje seva precej več
Zakaj je pred uvajanje 5G omrežij v Evropi prišlo do tolikšnega porasta nasprotovanja, ni povsem znano. Predvsem pa je zanimivo to, da se pri uvajanju 2G, 3G in 4G o elektromagnetnem sevanju sploh ni toliko govorilo. Stvar je namreč zanimiva zato, ker staro 2G (GSM) omrežje seva precej več kot trenutno aktivno 4G in zelo slabo tehnološko izkorišča frekvenčni pas na katerem se uporablja. Hkrati pa se o sevanju ob uporabi mikrovalovne pečice in sušenju las čisto nič ne govori.
Prav je, da o tem pogovarjamo
Vsekakor je prav, da se o elektromagnetnem sevanju govori, a je prav, da se o tem govori z realnimi in ustreznimi podatki. Mobilna omrežja so postavljena že dovolj dolgo, da se je nabralo že kar nekaj podatkov, ki jih je potrebno le z glavo aplicirati na nova omrežja. Dejstvo je, da se frekvence, ki bodo namenjene 5G omrežjem že uporabljajo. Res je, da bo oddajno-sprejemnik točk zdaj več, a nova generacija mobilne telefonije prinaša številne izboljšave, ki posledično pomenijo tudi potrebo po manjši oddajni moči. To pa posledično zmanjša tudi sevanje.
Poleg elektromagnetnega sevanja tudi vremenski podatki
Portal, ki so ga postavili pri A1 Slovenija, pa poleg elektromagnetnih sevanj prikazuje tudi vremenske podatke. Tukaj sta najverjetneje najbolj zanimiva predvsem podatka o deležu mikro delcev PM10 in PM2.5.
Oba podatka kažeta na stopnjo onesnaženosti zraka, saj gre za delce, ki jih povzroča promet, pozimi pa predvsem male kurilne naprave v domovih. Te nimajo nameščenih prav nikakršnih filtrov. Ljubljana leži v kotlini in prepihanost je slabša, zato ni nič nenavadno, da je raven teh delcev velikokrat povišana, predvsem pozimi.