eProstor je program projektov, ki jih že četrto leto izvajata Geodetska uprava Republike Slovenije in Ministrstvo za okolje in prostor, saj predstavlja sodobno digitalno stičišče zbirk prostorskih podatkov različnih deležnikov. S prihajajočima storitvama ePlan in eGraditev pa bodo administrativni postopki še nekoliko bolj elektronski in posledično precej manj zamudni, saj bo moč vse potrebno pridobiti in oddati na enem mestu.
Aleš Prijon, državni sekretar za področje prostora na Ministrstvu za okolje in prostor je povedal:
Pri ustvarjanju ˝enega prostora za vse˝ poleg GURS-a in MOP-a stoji vrsta prostorskih načrtovalcev, geodetov, nepremičninarjev, arhitektov, projektantov, državnih organov in drugih strokovnjakov, ki jih vodi isti cilj: zagotoviti večjo preglednost in učinkovitost pri urejanju prostora, graditve objektov in upravljanju nepremičnin. Ideja v ozadju eProstora in vzpostavitve sistema povezanih zbirk tovrstnih podatkov namreč je, da vsak deležnik oziroma lastnik spletne storitve v okviru programa projektov ureja svojo lastno izvirno zbirko prostorskih podatkov, jo vodi in vzdržuje ter po potrebi izdela svoje lastne storitve oziroma podatke, ki so nato združeni preko skupne državne informacijske infrastrukture in končnemu uporabniku prikazane kot neločene zbirke prostorskih podatkov.
Informatizacija nepremičninskih evidenc do konca leta 2021
eProstor bo polno delujoč predvidoma do leta 2021, ko bo izvedena celotna informacijska prenova nepremičninskih evidenc oziroma katastra nepremičnin. S tem bo vzpostavljena enotna platforma oziroma vstopna točka, preko katere bo potekala komunikacija med GURS-om in zunanjimi deležniki. Tomaž Petek, generalni direktor GURS je povedal:
Z opredelitvijo novega sistema smo korak bližje povezljivosti, a zdaj so na vrsti tudi lastniki in upravljavci drugih prostorskih podatkov, da izvedejo transformacijo svojih zbirk v nov koordinatni sistem.
Katastri od leta 1882 naprej so že digitalizirani
GURS je v celoti že digitaliziral vse katastrske elaborate nastale po letu 1882. V lanskem letu pa je eProstor pri zemljiškem katastru, katastru stavb in drugih nepremičninskih evidencah prešli na nov koordinatni sistem. S tem je Slovenija v celoti vključena v Evropski prostorski referenčni sistem, ki je namenjen zagotavljanju povezljivosti in neovirane uporabe podatkov o prostoru na območju celotne EU. Celoten digitalni arhiv zdaj obsega 23 milijonov dokumentov.
eProstor pomeni velik doprinos k ekologiji
Leta 2013 je bilo 1.300 vpogledov v digitalne arhive, kar je pomenilo slabih 7 kilogramov prihrankov v papirju. V letu 2019 je ta številka presegla 1.750.000 vpogledov, kar predstavlja prihranek papirja v količini 4.5 tone. To pomeni, da so zgolj z manjšo porabo papirja ohranili 80 dreves in okoli 26 ton več prečiščenega CO2. Hkrati pa je to pomenilo tudi 700 m3 manj porabljene vode na letnem nivoju, ki bi bila potrebna ta proizvodnjo papirja. Nadaljnja digitalizacija zagotovo pomeni pravo pot v bolj ekološko usmerjeno družbo.