Prihaja konec meseca in z njim tudi vsakomesečno izplačilo pokojnine. Za veliko upokojencev je odhod v banko po »vpis pokojnine« ter dvig gotovine še vedno redno opravilo, saj je zanje to tudi del druženja. Prav to početje pa je v času epidemije koronavirusa COVID-19 za njih izjemno nevarno, saj se na tak način precej poveča možnost okužbe.
Pomirite svoje starše, babice in dedke, da je denar zagotovo na računu
Zelo pomembno je, da svojim staršem, babicam in dedkom pojasnite, da čeprav denarja nimajo v gotovini pri sebi, jih bo varno počakal na njihovem bančnem računu. Da je res tako, pa bodo upokojenci najlažje preverili na bančnem izpisku, ki ga dobijo na dom. Najbolje bo, da jih o tem obvestite že pred koncem meseca in jih tako pomirite ter jim pojasnite, da so starejši pri koronavirusu COVID-19 tista skupina, ki je še posebej izpostavljena.
Za njih plačajte račune in pojdite v trgovino
Če upokojenci že sami ne uporabljajo katere od sodobnih poti za dostop do banke (mobilna ali spletna banka), preverite, če imajo morda vklopljen paket, ki jim to brezplačno omogoča. V takem primeru lahko skupaj kar od doma plačate račune. Veliko starejših je na svojih bančnih računih pooblastilo svoje otroke ali vnuke za lažje poslovanje z banko. Staršem in starim staršem lahko tako položnice plačujete prek svojih digitalnih poti, živila in nujne potrebščine pa naročite kar na njihov dom.
Po dvig gotovine raje na bankomat
Če si upokojenci zaradi boljšega občutka resnično želijo gotovine, jo je najbolje dvigniti na bankomatu. Mrežo vseh bankomatov v Sloveniji najlažje najdete na spletni strani bankomati.net. Tam so navedene tudi podrobnosti o stanju samega bankomata, saj bankomatov, ki so v zaprtih objektih zaradi neobratovanja, banke ne morejo polniti. Naprednejši bankomati pa ponujajo tudi nekatere dodatne storitve, med drugim plačilo položnic.
Vstop v bančne poslovalnice je omejen
Če pa je obisk bančne poslovalnice resnično nujen, je potrebno vedeti nekaj dodatnih podrobnosti. Skladno z omejitvijo širjenja nalezljivih bolezni, so v bančnih poslovalnicah uvedli omejitev vstopa. Tako je v poslovalnice možen le posamičen vstop, v njej pa je lahko le toliko strank kot je okenc. Zato se čakalna vrsta ustvari pred samo poslovalnico, kar pa v hladnem vremenu prav tako ni najbolj prijetno. Banke so prilagodile število odprtih poslovalnic in delovni čas. Pri NLB tako opozarjajo, da delovni čas in odprtost poslovalnic preverite na njihovi spletni strani. Prav tako pa so sporočili, da bodo 31. marca 2020 odprtje poslovalnic podaljšali za pol ure. Te bodo tako odprte med 8.00 in 13.00.
Da se starejši ne bodo počutili osamljene, jih ne pozabite poklicati
Za starejše karantena zaradi epidemije koronavirusa COVID-19 predstavlja še dodatno težavo, saj jim je s tem vzeta možnost vsakodnevnih opravil, ki zanje velikokrat pomenijo tudi druženje. Ni več kratkega klepeta s trgovko v lokalni trgovini ali pa bančnikom na bančnem okencu. Zato je pomembno, da bližnji opravimo več klicev, pri tem pa ne pozabimo, da se babice in dedki vedno razveselijo vnukov. Pomembno je, da starejšim pomagamo, da lažje zdržijo doma.