Telekom Slovenije je testno 5G omrežje v teh dneh skupaj z Iskratelom postavil v Iskratelovem proizvodnem obratu v Kranju. Postavitev 5G omrežja je del sodelovanja Telekoma in Iskratela pri hibridnih javno-zasebnih omrežij 4G/5G za podporo rastoči pametni industriji.
5G Telekom Slovenije
Kot so pojasnili pri Telekomu Slovenije je testna vzpostavitev omrežja 5G namenjena razvoju razvoj novih poslovnih modelov in testiranje pametne 5G-infrastrukture, ki omogoča številna navidezna namenska omrežja za posamezne poslovne vertikale, med katere sodijo tudi tovarne.
Mag. Matjaž Beričič, član uprave Telekoma Slovenije, odgovoren za tehnologijo je povedal:
5G je evolucijska nadgradnja 4G. Omogoča razvoj novih in inovativnih mobilnih IKT-rešitev tudi za vertikalo industrije. Zanesljiv, hiter in odziven brezžični prenos podatkov med napravami bo pomagal industriji, da bo ostala prilagodljiva in konkurenčna. V Telekomu Slovenije javno mobilno omrežje načrtujemo tako, da bomo znotraj ene pametne fizične infrastrukture omogočili virtualizirana namenska omrežja za različne vertikale – na različne načine – kot popolnoma virtualizirana ali kot hibridna javno-zasebna namenska oz. t. i. »kampus« omrežja. Z Iskratelom smo vzpostavili referenčni primer, v okviru katerega bomo lahko na konkretnih primerih uporabe testirali različne zmogljivosti, izvedbe in nove ideje za nove priložnosti.
Izvedli so meritve elektromagnetnih sevanj
Poleg testiranj zmogljivosti omrežja je Inštitut za neionizirna sevanja kot neodvisna in akreditirana institucija opravil tudi meritve elektromagnetnih sevanj 5G bazne postaje v proizvodnih prostorih Iskratela. Meritve so bile opravljene pri največji obremenitvi oz. prometu bazne postaje, in sicer s štirimi testnimi terminali, ki so v času meritev sočasno izvajali test hitrosti prenosa podatkov. Tomaž Terček iz Inštituta za neionizirna sevanja je povedal:
Rezultati meritev kažejo, da so sevalne obremenitve na vseh merilnih mestih daleč pod opozorilnimi vrednostmi, ki jih določa Uredba o varovanju delavcev pred tveganji zaradi izpostavljenosti elektromagnetnim sevanjem, in vrednostmi, ki jih določajo Priporočila Sveta 1999/519/ES o omejevanju izpostavljenosti prebivalstva elektromagnetnim sevanjem (o Hz do 300 GHz).
5G frekvence v Sloveniji
Glede na podatke iz AKOS-ovega registra ima od omenjenih družb za to lokacijo testne frekvence namenjene 5G omrežjem Iskratel in sicer v frekvenčnem spektru 3.6 GHz s širino kanala 100 MHz na lokaciji Iskratel, Kranj. Frekvence je družbi AKOS podelil za obdobje od 5.4.2020 do 4.7.2020. Telekom Slovenije pa ima trenutno testne 5G frekvence v spektru 3.6 GHz za lokaciji Cigaletova 15 (do 5.6.2020) in Vilharjeva 23 (do 5.6.2020).
Kaj pa 5G pri ostalih operaterjih v Sloveniji?
Tako A1 Slovenija kot Telemach sta testiranje 5G omrežja že izvajala. A1 Slovenija ima do 25.5.2020 na voljo testne frekvence na lokaciji Šmartinska 134 t.j. njihova poslovna stavba v BTC City Ljubljana. Telemach pa je imel testne frekvence na voljo na lokaciji poleg Koloseja (Žito silosi) in na Nami v Ljubljani. Žal pa je vse to le testiranje, saj operaterji pridobijo frekvence za nekaj mesecev in te ne smejo biti namenjene komercialni uporabi. Podelitev 5G frekvenc se v Sloveniji vedno bolj odmika, saj je bila v osnovi ta predvidena za drugo polovico leta 2020, operaterji pa bi frekvence pridobili konec letošnjega leta ali pa v začetku prihodnjega. Kakšne so nove predvidene časovnice pa AKOS še ni sporočil.