#OstaniZdrav COVID-19 aplikacija za sledenje okužbam, je od danes, 17.8.2020 na voljo v Google Play Store trgovini namenjeni mobilnim napravam z operacijskim sistemom Android OS. Pogoj za prenos aplikacije pa je, da ima uporabnik Google račun registriran v Sloveniji in napravo z nameščenim operacijskim sistemom Android 6 ali novejšim.
Aplikacija #OstaniZdrav za Android je že na voljo
Android uporabniki lahko aplikacijo najdejo v Google Play trgovini ali pa TUKAJ. Kdaj točno jo bodo pričakali uporabniki z Apple iOS operacijskim sistemom, pa še ni povsem znano, a naj bi bila na voljo nekje do konca avgusta 2020.
Kako deluje aplikacija #OstaniZdrav?
Aplikacija #OstaniZdrav je v osnovi prevedena različica nemške aplikacije Corona Warn App, ki s pomočjo Bluetooth povezave beleži stike (izmenjevanje ključev) z drugimi telefoni (uporabniki) in jih hrani 14 dni, kolikor je inkubacijska doba koronavirusa. Ključ, ki se izmenjuje, se ustvari v več korakih in se bo dnevno spreminjal (dnevni ključ). Na podlagi tega ključa se bo nato vsakih 10 minut ustvarila s časovnim intervalom kriptirana oddajna koda. Ključ bo po zagotovilih ministrstva povsem anonimen in ne bo vseboval osebnih podatkov o lastniku telefona.
Kaj pa, če zbolim s koronavirusom COVID-19?
Če bo nekdo, ki je uporabljal aplikacijo Ostani zdrav (#OstaniZdrav) za obveščanje o stikih z okuženimi s koronavirusom COVID-19 dejansko okužen s koronavirusom, bo s strani NIJZ prejel 10-mestno kodo, ki jo bo vnesel v aplikacijo. Ta vnos bo prostovoljen, a bo uporabnik za to dejanje imel na voljo zgolj eno uro od prejema kode. Sistem bo v zaledju preveril, če je bila koda izdana in ali je pravilna. Šele takrat bo aplikacija okuženega poslala vse svoje oddajne kode oziroma dnevne ključe na centralni strežnik, kjer bodo ostali v evidenci 14 dni.
Kako bodo stik z okuženo osebo zaznali ostali uporabniki aplikacije Ostani zdrav (#OstaniZdrav)?
Aplikacija Ostani zdrav (#OstaniZdrav) bo redno preverjala podatke o okuženih ključih in jih križala s tistimi, ki jih je zaznala sama v zadnjih 14 dneh. V primeru, da bo ugotovila, da je v evidenci enak ključ kot v samem telefonu, bo prišlo do izračuna izpostavljenosti. Na sam izračun izpostavljenosti pa bo vplivalo kar nekaj parametrov npr. moč signala in dolžina stika z okuženo osebo. Kot rizičen stika načeloma velja stik daljši od 15 minut na razdalji manj kot 2 metra.